Aranżacja mieszkania dla alergika

Aranżacja mieszkania dla alergika

Katar, łzawienie oczu, duszność – brzmi znajomo? To najczęściej wymieniane reakcje alergiczne na kurz i roztocza, jakie mogą znajdować się w otoczeniu alergika. Alergia to jedna z większych chorób cywilizacyjnych i szacuje się, że niedługo co drugi mieszkaniec Europy w większym lub mniejszym stopniu będzie cierpiał na jakiegoś rodzaju alergię. 

Ta dokuczliwa choroba jest w stanie znacznie pogorszyć komfort życia. Osoby chorujące na alergię, muszą stale uważać na otoczenie, w jakim się znajdują. Jest to na tyle uciążliwe, ponieważ nieleczona alergia może doprowadzić do silnej astmy.  Całkowite uniknięcie alergenów wywołujących objawy wspomniane na wstępie, jest praktycznie niemożliwe. Są jednak pewne środki zaradcze. 

Gdy decydujemy się na zakup mieszkania na rynku wtórnym, mamy nikłe szanse na dostosowanie odpowiednich materiałów budowlanych. A jak wygląda sytuacja podczas budowy własnego domu? Dobra wiadomość jest taka, że można zminimalizować ryzyko występowania alergenów, już na etapie projektowania domu. W jaki sposób? 

Przede wszystkim należy zorientować się, jakie dokładnie alergeny wywołują chorobę u domownika i już przy wyborze projektu zdecydować się na takie materiały wykończeniowe, które nie będą szkodzić. 

Być może zabrzmi to banalnie, ale gdy jeden z naszych domowników walczy z silną alergią, warto rozważyć przede wszystkim miejsce, na którym ma stanąć nasz wymarzony dom lub osiedle, w którym zakupiliśmy apartament. Bliskość lasu, łąk będzie sprzyjać nasileniu objawów. 

Przyjmijmy, że działka pod nasz wymarzony dom już została wybrana, więc następne kroki kierujemy ku budowie.

Jakie materiały budowlane oraz wyposażenia wnętrz należy wziąć pod uwagę urządzając wnętrze dla alergika?

Oto kilka podpowiedzi:

MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE

  • TYNKI

Wybierając rodzaj tynku na ścianę, warto zdecydować się na tynki gipsowe lub płyty kartonowo- gipsowe. Czym się charakteryzują? Tynki gipsowe lepiej niż mineralne wchłaniają wilgoć. W cementowo- wapiennych pyłki gromadzą się na powierzchni i mogą być przyczyną alergii. 

  • FARBA

Najlepszą farbą w pomieszczeniu dla alergika będzie farba wodorozcieńczalna. Czy trudno taką znaleźć? Na szczęście Polskie Towarzystwo Alergologiczne przychodzi z pomocą i oznacza farby przyjazne alergikom. Z pewnością będą to farby gładkie, a nie takie, które mogą dać złudzenie nierównej powierzchni. Farby ceramiczne są odpowiednie dla alergików. 

  • TAPETA

Jeśli zamiast malowania ścian decydujemy się na położenie tapety, należy upewnić się, że jest ona przyjazna alergikom. Do takich tapet można zaliczyć wszelkie gładkie powierzchnie, na których nie będzie gromadził się kurz. Dodatkowym atutem będą tapety zmywalne, które można co jakiś czas przetrzeć wilgotną ścierką, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergenów. 

ELEMENTY WYPOSAŻENIA WNĘTRZ

  • MEBLE

Wydawać by się mogło, że tak oczywista rzecz jak meble nie stanowią źródła alergii. Nic bardziej mylnego! Do płyt wiórowych, płyt MDF lub sklejek używany jest klej, który zawiera formaldehyd. Jest to bardzo silny alergen. Dobrze sprawdzą się w tej roli meble wykonane z drewna, na przykład sosnowe, które nie przyciągają drobinek kurzu.  Meble drewniane charakteryzują się głównie tym, że produkowane są przy użyciu naturalnych substancji. 

Innym elementem, który może poprawić komfort życia alergika to specjalna pościel, która nie przepuszcza roztoczy lub jedwabna. 

  • KWIATY

Najlepsze dodatki we wnętrzu przyjaznym alergikom, to duża ilość zieleni. Wśród najczęściej wymienianych roślin można znaleźć skrzydłokwiat, który eliminuje wspomniane związki formaldehydu w powietrzu. Oprócz tego dracena, wężownica czy hedera.  Badania wskazują, że ta ostatnie może obniżyć zawartość zarodników pleśni w otoczeniu nawet o 78,5 %.  Jest ona jednak bardzo trująca dla zwierząt domowych. Warto natomiast uważać na paprotki, które mogą uczulać. 

  • OSŁONY OKIENNE

Jakie osłony na okno sprawdzą się w przypadku alergików? Najbardziej sprawdzi się w tym przypadku roleta. Najlepiej, aby była wykonana z materiału odpornego na częste wycieranie na sucho jak i na mokro. Pierwsze co przychodzi na myśl, to rolety zewnętrzne. Co można zaliczyć do ich zalet? Jedna z ważniejszych to ich funkcja antywłamaniowa. Dodatkowo doskonale izolują ciepło, co znacząco wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie. A co można powiedzieć o roletach drewnianych? Z pewnością wybór dobrego drewna zamiast tkaniny zaoszczędzi przykrych objawów alergii. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, drewno ma właściwości antystatyczne, dzięki czemu na elementach z drewna nie osiada kurz. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze osłony na okno? Wybierz roletę na prowadnicach, gdzie materiał ściśle przylega do okna oraz materiał syntetyczny, którego nie trzeba ciągle prać. 

  • SPRZĘT

Nowoczesne oczyszczacze powietrza potrafią sprawić, że w naszym domu zapanuje dobry mikroklimat. Skuteczny oczyszczacz będzie w stanie usunąć składniki kurzu, smog, wiry i bakterie. Sprawdzą się także mniejsze nawilżacze powietrza, którego zadaniem jest zwiększenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu. W przypadku alergika jest to urządzenie wspomagające codziennie funkcjonowanie. 

Zaprojektowanie wnętrza dla osoby, która zmaga się z alergią to nie lada wyzwanie. Mamy nadzieję, że nasze rady będą pomocne.

bg_image

Zamów pomiar rolet



Zostaw swój nr tel. Oddzwonimy do Ciebie i zaproponujemy dogodny termin.