Co zamiast firanki?

Polska firanką stoi. Jest to jeden z elementów, które pozwala rozpoznać polskie mieszkania za granicą. Osłona, która odgradza mieszkanie od widoku z zewnątrz. Zapewnia pewną miarę prywatności, a jednocześnie zdobi mieszkanie. Mówiąc najprościej, jest pierwszym, co nadal większości z nam kojarzy się z zasłanianiem okna. Nie są jednak jedyne. Jak wygląda rynek rolet i żaluzji na okno? Co na okno?

Rolety na okno

Rolety na okno to szeroki temat, bo nawet wśród nich można przebierać pomiędzy rozwiązaniami i mechanizmem działania. Nie każdy model wpasuje się w każde okno, ale są też takie, które są wyjątkowo uniwersalne. Rolety długi czas stanowiły pewien powiew świeżości po królujących żaluzjach i właśnie wspomnianych firankach. Dziś rolety są tak powszechne, tak uniwersalne, że nie robią już na nikim większego wrażenia. Mają spełniać swoją funkcję – odgradzać nas od widoku z zewnątrz, przy tym pasować kolorystycznie do wnętrza mieszkania. I spełniają. Często jednak potrzebujemy czegoś więcej.

Z racji ciągle zmieniających się trendów, potrzeb, pomysłów i rozwiązań, na rynku powstaje coraz więcej nowych wariacji na temat rolet. Właśnie w taki sposób pojawiły się rolety dzień-noc – rozwiązanie, które pozwala całkowicie zrezygnować z klasycznych firanek. Porzucić całkowicie pewnego rodzaju tradycję, szukając nowoczesnych nurtów. Rolety dzień i noc to tkanina rolety zbudowana naprzemiennie z materiału typowego dla rolet oraz siateczki, która zastępuje firankę. Mechanizm rolety to ustawiane zależnie od potrzeb fazy „dzień” (jedynie siateczki) oraz fazy „noc” (jedynie materiału typowego dla rolet).

Wśród rolet na okno prym wiodą także rolety plisowane. Jakie rolety do nietypowych okien? Ten typ jest jednym z najbardziej wszechstronnych – to właśnie one nadają się świetnie do okien o nieregularnych kształtach. Okrągłe okna, trapezowe okna, czy inne nietypowe kształty często wymagają wyjątkowych rozwiązań. Plisy to rolet, którymi możemy operować tak jak klasycznymi roletami – od dołu, ale także od góry – umieszczając je na wybranej wysokości okna. Przy składaniu plisów tworzy się charakterystyczna harmonijka, która nawet po rozłożeniu pozostaje lekko widoczna.

Jednak najbardziej klasyczne rolety materiałowe zapewniają największy wybór wśród różnych kolorów i wzorów. Dzięki temu wpasowują się w każdą aranżację, dopełniając ją i zapewniając potrzebną prywatność. Rolety materiałowe dostępne są w wersji z kasetą na belkę i materiał, która dodaje osłonie elegancji oraz w wersji podstawowej, bez dodatkowej kasety.

Kategoria rolet nie byłaby zupełna bez wspomnienia o roletach rzymskich – rodzaju, który zapewnia wiele możliwości. Wyróżniają się wśród rolet sposobem zwijania, który powoduje powstawanie efektownych fałd materiałów. Dzięki temu nawet przy całkowitemu zamknięciu rolet stanowią one dodatkowo ozdobę. Ten model rolet jest ceniony również z powodu możliwości samodzielnego demontażu rolety do delikatnego prania. Pozwala to także wymieniać materiał na inny – ze względu na porę roku, na remont, czy nawet zależnie od zachcianki.

Plisy

Żaluzje na okno

Żaluzje to kolejna alternatywa dla klasycznych firanek. Nawet w ciągu dnia potrafią zapewnić oczekiwaną prywatność i uniemożliwić zaglądanie do mieszkania z zewnątrz. Ich najważniejszą zaletą jest jednak możliwość sterowania ilością promieni słonecznych, jakie wpadają do pomieszczenia. Blokują przy tym pewną miarę ciepła, a tym samym pomagają utrzymać przyjemną temperaturę nawet w upalne dni.

Żaluzje to nie tylko aluminiowe lamele. Jedną z możliwości wśród żaluzji jest możliwość wyboru żaluzji drewnianych. Posiadają one wiele zalet, jakie daje zastosowanie drewna w mieszkaniu. Poza tym stanowią produkt luksusowy, który zwróci uwagę każdego gościa. Żaluzje drewniane komplementują wiele wystrojów, a ich odpowiednie zaimpregnowanie pozwala cieszyć się nimi na dłużej.

Żaluzje drewniane

Rolety zewnętrzne

Mówiąc o możliwościach osłon na okna, nie da się pominąć wszelkich osłon okiennych. Nie stanowią może zamiennika klasycznych firanek, ale zapewniają wiele korzyści z ich zastosowania. Właśnie rolety zewnętrzne to jedne z najchętniej kupowanych osłon zewnętrznych. Zapewniają dodatkową izolację, szczególnie istotne w przypadku domów z dużymi przeszkleniami. Poza tym pozwalają uchronić mieszkanie przed przytłaczającymi upałami.

Innym rodzajem osłon zewnętrznych są też żaluzje zewnętrzne. Czym różnią się od rolet? Żaluzje, jak sama nazwa wskazuje, mają zupełnie inną budowę niż rolety zewnętrzne. Posiadają lamele, które obracają się rotacyjnie i pozwalają regulować światła słonecznego. Są jednak wytrzymalsze niż zwykłe żaluzje, przez zastosowanie materiałów odpornych na działanie czynników zewnętrznych, w tym porywiste wiatry. Zastosowanie żaluzji zewnętrznych pozwoli także oszczędzić na kosztach klimatyzowania pomieszczeń.

Rynek rolet i żaluzji na okna to rynek pełen różnych możliwości, w których zapewne każdy znajdzie coś dla siebie. Nie musimy się godzić na stosowanie firanek, bo każdy takie posiada. Każdy element wystroju powinien odzwierciedlać nasze potrzeby i oczekiwania, w tym nawet osłony na okna.

Rolety zewnętrzne

bg_image

Zamów pomiar roletZostaw swój nr tel. Oddzwonimy do Ciebie i zaproponujemy dogodny termin.