Historia rolet

Historia rolet

Żaluzje, rolety, markizy, pergole – te pojęcia wpisały się już na stałe w pojęciu elementów wyposażenia wnętrz. Wybór zasłon okiennych jest obecnie tak różnorodny, że nikt już nie wspomina pierwszych rolet, jakie pojawiły się na rynku polskim, wykonanych z aluminium. Zdobiły one przede wszystkim pomieszczenia biurowe i usługowe. Jak osłony okienne zmieniały się na przestrzeni dziejów? Jak wygląda historia ich powstania?

Zapraszamy na udanie się razem z nami na krótką lekcję historii.

POCZĄTKI

Osłony, jak wynika z nazwy, były ściśle związane z oknami. Należałoby więc cofnąć się do czasów, gdy powstały pierwsze okna. Początkowo, były to po prostu duże dziury pozostawione w murze, które pozwalały przenikać światłu lub obserwować najbliższe otoczenie. 

Pierwowzór rolety wskazuje się starożytny Egipt. Odkrycia archeologiczne oraz wykopaliska ujawniły, że w wielkich grobowcach egipskich znaleziono coś na wzór znanej nam rolety. Jak przystało na Egipt, osłony te zostały wykonane z materiałów dostępnych w tamtym rejonie, czyli z bambusa oraz trzciny. 

Jak wyglądała sytuacja owych urządzeń w starożytnym Rzymie? Rzymianie do zasłaniania okna wykorzystywali okiennicę. Historia potwierdza także, że w czasie upałów podczas wielkich igrzysk, rozwieszano płótno, które przypomina dzisiejszą markizę. 

WYBÓR KLEOPATRY

Tamte czasy dały także początek wynalazkowi, jakim jest moskitiera. Jej nazwa pochodzi od niczego innego jak od najbardziej uciążliwego osobnika, zakłócającego spokojny sen- komara, czyli po hiszpańsku „mosquito”. Moskitiera to zasłona z bawełny, siatki, nylonu umieszczana nad łóżkiem i mająca za zadanie chronić domownika przed nieproszonymi owadami i insektami. Na to, że produkt był w tamtych czasach luksusowy, wskazuje fakt, że znana egipska władczyni Kleopatra spała pod moskitierą. 

Jakie były dalsze losy rolet i żaluzji? Kolejne datowania wskazują na Danię oraz Holandię. Jak podają źródła historyczne, coś na kształt rolety zostało ujęte podczas inwentaryzacji zamku w Kopenhadze w roku 1669. 

Kolejne wzmianki o osłonach okiennych pochodzą ze starożytnej Persji, skąd kupcy weneccy rozprowadzili je na ówczesną Europę, Azję oraz Amerykę. 

PARYSKI SZYK MODY

Z Kopenhagi przenosimy się do Paryża, gdzie w roku 1812 pewien stolarz Auguste Cohot opatentował żaluzję. Ciekawostką jest to, że na całym świecie znane jest określenie „żaluzja wenecka”, natomiast Francuzi, uwielbiający do przesady swój język ojczysty, mówią na nią oczywiście po swojemu „Les Persienes”. Pierwotnie ten termin służył do określenia zwykłej kraty umieszczonej w oknie. 

Z Paryża wyruszamy na wschód do Hamburga. To właśnie tam w roku 1854 powstaje pierwsza fabryka osłon okiennych. Żaluzje produkowane były z drewnianych deseczek. Kilkanaście lat później wynaleziono mechanizm, który umożliwiał samodzielne zwijanie rolety. 

ROLETY 

Czy historia wspomina coś o roletach z materiału? Oczywiście! 

Wzmianki z Ameryki lat 80. wskazują, że rolety materiałowe były już szeroko rozpowszechnione wśród obywateli. Montowane nie tylko w szkołach, biurach, ale także w domach prywatnych. Materiał, z którego były wykonane, z pewnością nie był tak solidny, jak dzisiejsze rolety i posiadał wzory, które były widoczne po obu stronach materiału. Przełomem w tamtych czasach okazał się rok 1905, który datuje się na powstanie pierwszej fabryki produkującej rolety ze sztywnej, wykrochmalonej tkaniny. 

Co w tym czasie działo się na rynku żaluzji i rolet w Polsce? 

HISTORIA ROLET W POLSCE

W dwudziestoleciu międzywojennych na terenie miasta Łodzi funkcjonowały już dwa zakłady wyrobu osłon drewnianych. Pierwszy mieścił się przy ulicy Poznańskiej 51 i reklamował się jako fabryka żaluzji drewnianych, zimowych i letnich. W 1947 roku zakład przeszedł na własność Państwa. 

Drugie miejsce powstało w 1897 roku i znajdowało się na ulicy Przędzalnianej 29. Na własność państwa przeszło w 1946 roku. 

Jak sytuacja kształtuje się dzisiaj?

Obecnie decydując się na rodzaj osłony okiennej mamy do wyboru nie tylko żaluzje. Inną opcją jest zamontowanie rolety materiałowej oraz zewnętrznej, plisy, markizy, pergoli czy rolety rzymskiej. O tym, na jaką osłonę się zdecydujemy, przeważa funkcja, na której najbardziej nam zależy. 

W przypadku rolet zewnętrznych jest to z pewnością duża ochrona antywłamaniowa oraz większe poczucie bezpieczeństwa, podczas naszej nieobecności. 

W miesiącach letnich szczególnie docenianą formą jest markiza. Jakie jest jej główne zadanie? Cienka siateczka stanowi barierę dla wszelkich nieproszonych latających gości, takich jak muchy, komary, meszki. 

Jakie są natomiast atuty rolety z materiału? Wykonana na wymiar będzie idealnie współgrała z resztą wyposażenia w pokoju. Przylegająca bezpośrednio do okna stwarza poczucie prywatności, a jednocześnie osłania pomieszczenie przed światłem słonecznym. 

Planujesz, aby wnętrze Twojego domu było urządzone w stylu nowoczesnym? Roleta rzymska idealnie sprawdzi się w tej roli. Materiał pasujący do każdego stylu nada pomieszczeniu uczucia lekkości i świeżości. 

Istotne w tej całej historii jest to, że od samego początku rolety były przedmiotem pożądania zarówno monarchów, jak i zwykłych obywateli. I chociaż trendy w architekturze wciąż się zmieniają, rolety do dnia dzisiejszego idealnie spełniają swoją funkcję, a zainteresowanie tym produktem stale rośnie. 

W naszej ofercie posiadamy produkty, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania.

Zapraszamy do zapoznania się naszą ofertą.

bg_image

Zamów pomiar rolet



Zostaw swój nr tel. Oddzwonimy do Ciebie i zaproponujemy dogodny termin.