W dzisiejszych czasach dostępny jest naprawdę bogaty asortyment osłon okiennych. Z tego powodu dokonanie wyboru może stanowić nie lada wyzwanie. Przed zakupem z pewnością należy wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak rodzaj materiału, z którego wykonana jest roleta, kolor czy styl. Warto także zastanowić się, który rodzaj rolety będzie dla nas najbardziej odpowiedni pod względem funkcji, czy ma to być roleta antywłamaniowa, mocno zaciemniająca pomieszczenie czy bardziej pełniąca rolę dekoracyjną. Jednymi z popularniejszych rolet stały się ostatnio rolety zewnętrzne. Posiadają one wiele zalet. Wśród najważniejszych można wymienić między innymi:
- Zwiększenie bezpieczeństwa (ochrona antywłamaniowa)
- Większa bariera termiczna
- Skuteczna ochrona przed hałasem z zewnątrz
- Większa prywatność
- Możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia
- Podłączenie do systemu inteligentnego domu
Decydując się na zakup rolety zewnętrznej dobrze wiedzieć, jak prawidłowo o nią dbać, aby służyła jak najdłużej. Rolety, jak pozostałe elementy wyposażenia domu, także wymagają regularnego mycia. Rolety zewnętrzne częściej od innych, narażone są na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wiatr, woda czy silne promienie słoneczne.
Najlepszy czas na sprzątanie
Zaplanowałeś zrobienie przeglądu stanu rolet i zastanawiasz się, kiedy najlepiej wykonać wszystkie prace konserwacyjne związane z roletami? Optymalny okres to wczesna wiosna lub późna jesień. Dlaczego akurat taka pora? Z uwagi na pogodę oraz temperatury, jakie panują w tych miesiącach. Gdy zdarzy się, że roleta będzie mokra i nadejdzie przymrozek, wtedy możemy mieć problem z jej sterowaniem w górę lub w dół i możemy po prostu uszkodzić mechanizm. Istotne jest pamiętanie także o tym, aby nie myć rolety wtedy, gdy jest przykryta śniegiem.
Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę to kolor rolety. Wiadome jest, że na jasnych barwach brud będzie widoczny szybciej niż na roletach brązowych lub czarnych. Z pewnością wybierzemy taki kolor, aby był także zgodny z naszym gustem i upodobaniami.
Czyszczenie
Czyszczenie przede wszystkim powinno odbywać się regularnie, aby roleta działała bez zarzutu. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, zanim zabierzemy się do wiosennych lub jesiennych porządków, jest odłączenie rolety od źródła prądu (dotyczy rolet sterowanych elektrycznie). Następnie za pomocą wilgotnej gąbki lub szmatki należy przetrzeć powierzchnię rolety. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby środek użyty do czyszczenia nie był zbyt silny, aby nie uszkodzić rolety.
Może zdarzyć się sytuacja, gdy roleta będzie wymagała mocniejszego czyszczenia. Na przykład mogła zostać ubrudzona smarem lub farbą. W jaki sposób poradzić sobie z takimi trudnymi plamami? Należy zwrócić uwagę, aby nie uszkodzić farby na powierzchni pancerza. Najlepiej zapytać o radę fachowców lub zlecić im konserwację.
Wiele osób zastanawia się, czy roletę można myć pod ciśnieniem. Owszem można, ale należy pamiętać, aby lać wody pod największym ciśnieniem.
Elementy rolety
Pancerz rolety zbudowany jest z solidnego materiału, jednak niektóre drobinki znajdujące się na jego powierzchni, mogą doprowadzić do zarysowania. Przed mocniejszym szorowaniem zwróćmy więc uwagę, czy na pancerzu nie zostały na przykład ślady piasku, który mógłby uszkodzić roletę.
Jednym z elementów rolety zewnętrznej są także taśmy. Do ich czyszczenia można użyć na przykład wody z niewielką ilością proszku do prania.
Kolejną częścią rolety są także prowadnice wraz z uszczelkami. Należy zadbać, aby nie gromadził się na nich kurz czy piasek. Drobne zanieczyszczenia mogą mieć wpływ na pracę całego mechanizmu i opuszczanie lub podnoszenie rolety.
Usterki
Może się zdarzyć, że w czasie prac zauważymy jakąś drobną usterkę rolety. Na przykład roleta może ciężko lub w ogóle się nie podnosić. Co zrobić w takiej sytuacji? Należy poszukać głównej przyczyny usterki i postarać się ją naprawić. Do najczęstszych przyczyn należą awaria silnika lub uszkodzenie mechanizmu sterującego. Jeżeli nasze umiejętności nie pozwalają nam na naprawienie awarii, zgłośmy problem do serwisu. Osoby mające doświadczenie w tej dziedzinie szybko zlokalizują wadliwą część i wymienią ją na nową.
W przypadku, gdy awaria pojawiła się krótko po instalacji, warto natychmiast skontaktować się z firmą montującą rolety. Produkt z pewnością jest na gwarancji. Możliwych przyczyn problemów technicznych z roletą jest mnóstwo. Począwszy od nieprawidłowo dokonanych pomiarów przed montażem, źle zamontowane prowadnice lub inne elementy osłony.
Inną drobną usterką, która może się zdarzyć, jest zerwanie linki lub taśmy zwijacza. Dobra wiadomość jest taka, że tę awarię można naprawić samodzielnie. Po zakupie nowej taśmy należy postępować według zaleceń producenta.
Dbanie o rolety zewnętrzne sprawi, że będą mogły dłużej spełniać swoją funkcję. Regularna konserwacja pozwoli zapobiec zarówno drobnym awariom jak i kosztownym naprawom.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.