Jak wybrać osłonę na okno?

Który rodzaj osłon na okna zamontować w swoim mieszkaniu? Nie jest to może pytanie wielkiej wagi, ale staje się szczególnie ważne, kiedy zaczynamy potrzebować większego poczucia prywatności w domu. Kiedy wprowadzamy się do nowego mieszkania, a także, kiedy planujemy generalny remont. Zastosowanie odpowiednich osłon na okna może odgrywać wówczas istotną rolę.

Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Od czego zależy, jakie osłony na okna sprawdzą się najlepiej? Jednym z istotnych kryteriów jest kształt okna. Nie każdy typ osłony okiennej sprawdzi się w oknie o nieregularnych kształtach. Może tak być między innymi ze względu na sposób działania mechanizmów poszczególnych osłon.

Innym wytycznym jest także rozmiar oszklenia. Zależnie od ich powierzchni dobieramy odpowiednie rolety lub żaluzje. Niektóre rozwiązania przy większych powierzchniach mogą nie działać poprawnie lub nawet być niemożliwe do wykonania. Na szczęście istnieją modele, które są przeznaczone głównie do pokaźnych rozmiarów okien, co daje pewność ich skuteczności i poprawności działania.

Osłony okienne można podzielić na wiele kategorii, ale tymi najpopularniejszymi są rolety i żaluzje. Każdy typ posiada inne zalety oraz daje inny poziom ochrony przed światłem słonecznym. Dlatego też takie osłony możemy wybierać Zależnie od oczekiwanych efektów. Czy zależy nam na dużej kontroli nad ilością wpadających promieni słonecznych? Czy oczekujemy całkowitego blokowania światła, które nawet w ciągu dnia zapewni przyjemny poziom ciemności, potrzebny do głębokiego snu? Czy lubimy nietypowe rozwiązania, które przyciągną wzrok każdego sąsiada i gościa? Odpowiedzi na zaledwie tych kilka pytań pomogą nam ocenić, jakiego efektu oczekujemy.

Niektóre rodzaje osłon okiennych i ich zastosowanie

Klasyczne rolety materiałowe to rozwiązanie na każde typowe okno, które pozwoli uzyskać wysoki poziom prywatności wieczorem. Rolety materiałowe występują w wielu opcjach kolorystycznych, jeśli chodzi o materiały i ich wzory, ale także osprzęt rolety. Pozwala to dopasować ten typ rolety na okno do każdej możliwej aranżacji wnętrza. Dzięki temu podkreślić wystrój lub dodać mu potrzebnego wyrazu. Ten typ rolet często daje możliwość zastosowania materiału, który całkowicie blokuje światło.

Rolety dzień noc to rozwiązanie dla osób, które cenią wielozadaniowe produkty. Ten typ rolet spaja w sobie zalety typowych rolet klasycznych, zapewniając prywatność w późnych godzinach wieczornych. Posiada także opcje dzień, która pozwala całkowicie uniknąć zastosowania typowych firanek. Delikatny materiał przypominający firankę oraz typowy materiał rolety ułożone są naprzemiennie w poziome pasy. Materiał prowadzony na belce wymienia się pasami, pozwalając na ustawienie jedynie opcji noc — wszystkich pasów materiałowych w pionie oraz opcji dzień —  wszystkich pasów przypominających firankę w pionie.

Rolety dzień i noc zapewniają dużą kontrolę nad poziomem światła w mieszkaniu. Ich skuteczność porównywalna jest z działaniem klasycznych żaluzji.

Rolety plisowane to jeden z najbardziej nietypowych rolet na rynku. To właśnie ten model stosowany jest w przypadku nieregularnych kształtów okien, które wymagają dodatkowych rozwiązań. Rolety plisowane to materiał rolety, którym operujemy zarówno od dołu, jak i od góry rolety. Przy składaniu materiał układa się w charakterystyczną harmonijkę, którą sterujemy uchwytem lub taśmą. Przewagą rolet plisowanych jest możliwość zachowania prywatności poprzez pozostawienie rolet na wybranej wysokości, wpuszczając przy tym dużą ilość światła do mieszkania.

Plisy na okna pozwalają na zastosowanie różnego rodzaju materiałów, w tym materiału, który całkowicie blokuje światło. Poza tym zapewniają wiele możliwości kolorystycznych i zastosowania różnych wzorów.

Rolety rzymskie mimo tego, że swoją historią sięgają daleko, dalej są z chęcią stosowane w nowoczesnych mieszkaniach. Rolety rzymskie również nie są typowym rodzajem rolet. Ich budowa powoduje składanie się materiału w poziomie w efektowne fałdy materiału. Tym samym nawet po złożeniu rolety stanowi ona rodzaj elementu dekoracyjnego.
Jej najbardziej docenianą zaletą jest możliwość samodzielnego demontażu materiału rolety do prania lub wymiany na inny. Dzięki temu jeden system umożliwia zastosowanie różnych wzorów i kolorów, zależnie od pory roku, czy upodobań. Ten typ rolet działa z różnym rodzajem materiałów, a tym samym zapewnia różny poziom blokowania światła i widoku z zewnątrz.

Żaluzje to jeden z najbardziej klasycznych osłon, które pozwalają na regulacje ilości promieni słonecznych, zależnie od upodobań. Ustawienie listew w różnych pozycjach daje różny poziom zaciemnienia, a całkowite zamknięcie może szczelnie blokować światło, a przy tym również ciepło. Wśród tego typu znajdują się również żaluzje drewniane, które zaliczane są do produktów luksusowych. Zastosowanie naturalnych surowców pozytywnie wpływa na człowieka, a także pozwala cieszyć się wyrazistym elementem dekoracyjnym.

Rolety na okna, czy żaluzje na okna wybór każdy musi dokonać samemu. Tych kilka czynników, o których wspomnieliśmy na początku, pozwoli określić, które osłony okienne sprawdzą się najlepiej.

bg_image

Zamów pomiar roletZostaw swój nr tel. Oddzwonimy do Ciebie i zaproponujemy dogodny termin.