Jak zatrzymać ciepło w domu

Jak zatrzymać ciepło w domu

Nastały chłodne zimowe wieczory. Wielu zastanawia się co zrobić, żeby w domu jak najdłużej zatrzymać ciepło i jednocześnie nie zawyżyć rachunków za prąd. Okazuje się, że już na etapie tworzenia projektu domu, warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania energooszczędne takie jak system inteligentnego domu czy pompa ciepła. Dzięki takim rozwiązaniom rachunki za prąd będą zdecydowanie niższe, a domownicy będą mogli cieszyć się przyjemną temperaturą przez cały rok. Jakie jeszcze rozwiązania warto zastosować?

 

Grzejniki

Gdy zacznie się sezon grzewczy, należy odpowietrzyć grzejniki, co wzmocni ich wydajność. Dobrze zrobić to już na samym początku sezonu, zaraz po wyczyszczeniu ich z kurzu, który również ogranicza rozprowadzanie ciepła do pomieszczeń. Poza tym, gdy dopiero decydujemy się na zakup grzejnika, warto wziąć pod uwagę to, czy posiada wbudowany odpowietrznik. Z reguły nowsze modele są już w niego wyposażone.

Wiele osób montuje kaloryfer pod oknem. W ten sposób powietrze, zamiast ogrzewać dom, przenika przez ściany zewnętrzne budynku. Istnieje na to praktyczne, jednak niezbyt ładne wizualnie rozwiązanie. Za grzejnikiem można położyć ekran odbijający ciepło. Jest to nic innego, jak warstwa pianki oraz srebrnej folii, które odbijając promienie cieplne, kierują je w stronę pomieszczenia, a nie na zewnątrz budynku. O czym jeszcze należy pamiętać?

Przede wszystkim nie zasłaniaj grzejników meblami. W letnich miesiącach nie ma to większego znaczenia, natomiast zimą przy uruchomionym urządzeniu, wstrzymujemy w ten sposób masy powietrza. Ponadto podczas snu zaleca się, aby grzejniki były ustawione na temperaturę +18 C. Zapewni to lepszy komfort snu.

Coraz chętniej klienci decydują się na system inteligentnego domu. W jaki sposób można wykorzystać jego funkcje w miesiącach chłodniejszych? Taki system jest zintegrowany ze wszystkimi instalacjami domowymi, zarówno oświetleniem, jak i ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikami. 

Centralę można ustawić w taki sposób, aby sterowała ogrzewaniem w zależności od pory dnia lub naszej obecności w domu. Inteligentny system pozwoli zwiększyć efektywność ogrzewania pomieszczenia i tym samym uniknąć wysokich rachunków za prąd. 

 

 Okna

Dobrze zabezpieczone okna to drugi ważny element do sprawdzenia w zimie. Okazuje się, że przez okna może uciekać nawet do 20% ciepła z domu. Warto więc pamiętać, aby były odpowiednio uszczelnione. Jak można to zrobić?

W każdym sklepie budowlanym można znaleźć samoprzylepne uszczelki i zamontować samodzielnie na określony wymiar. Przed umieszczeniem uszczelki warto dokładnie umyć powierzchnię, na której będzie ona umieszczona. Tę samą czynność można zrobić z drzwiami. 

Jednym z rozwiązań jest także sprawdzenie szczelności między parapetem a oknem. Jeśli to miejsce także wymaga uszczelnienia, to warto użyć pianki montażowej lub taśmy izolacyjnej. 

Ostatnio bardzo modne stały się także specjalne poduszki w kształcie długiego wałka, które umieszcza się pod drzwiami lub między oknami. Jest to jedno z bardziej ekonomicznych rozwiązań. 

Co jeszcze można zrobić w przypadku okien? Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że okna posiadają dwa tryby: letni i zimowy. W czasie chłodniejszych miesięcy należy więc przestawić okno na tryb zimowy. Czy jest jeszcze coś, co możemy zrobić, aby zatrzymać ciepło w domu? Tak, warto pomyśleć o dociepleniu ścian oraz dachu.

 

Ocieplenie ścian i dachu

Jaki jest najprostszy sposób na zatrzymanie ciepłych mas powietrza w domu? Dobrze sprawdzi się ocieplenie wełną mineralną różnej grubości. W przypadku dachu należy zastosować wełnę o grubości minimum 15 cm, natomiast przy podwieszanym suficie może to być już tylko 5 cm. 

Gdy nasz dom posiada nieużytkowe poddasze, warto pamiętać, że tamtędy też łatwo ucieknie ciepło. W tym miejscu także można położyć izolację w postaci płyt styropianowych lub wełny mineralnej. 

Rolety zewnętrzne

Kolejnym środkiem zaradczym na zatrzymanie ciepła w domu to zastosowanie zasłon lub rolet. Być może zastanawiasz się teraz czy rolety naprawdę mogą mieć wpływ na temperaturę w domu? Okazuje się, że tak i to naprawdę spory. Każda dodatkowa osłona okna dodatkowo wpływa na jego izolację. Zarówno w przypadku rolet wewnętrznych jak i zewnętrznych jest to uzupełniająca warstwa szczelności pomiędzy pomieszczeniem a temperaturą na dworze. 

Rolety zewnętrzne wykonane są z materiałów bardzo odpornych na różne warunki pogodowe takie jak deszcz, śnieg czy mróz i odpowiednio zabezpieczą pokój przed wyziębieniem. Nie wspominając o tym, że jest to także dodatkowa bariera przed wilgocią mogącą dostać się z zewnątrz. Obecnie na rynku jest naprawdę spory wybór rolet zewnętrznych, które idealnie dopasują się do koloru naszej elewacji lub reszty budynku. 

Ważnym atutem jest także ich funkcja antywłamaniowa, co podnosi komfort użytkowania. Fachowo zamontowane okno oraz dobrze dobrana roleta będą gwarancją niższych rachunków za ogrzewanie i pozwolą dłużej cieszyć się sprzyjającą temperaturą w zaciszu domu. 

Zasłony

Jak to wygląda w przypadku zasłon? Bez wątpienia w miesiącach zimowych idealnie sprawdzą się zasłony z grubszego materiału. Kwestią, o której warto wspomnieć, jest to, że zamocowane nieumiejętnie mogą sprawić, że rachunki za ogrzewanie sporo wzrosną. Jak tego uniknąć? Należy pamiętać o tym, aby długość i ciężar materiału nie zasłaniały grzejnika, jeśli znajduje się on pod oknem. Dzisiaj do wyboru jest mnóstwo rodzajów materiałów, można więc dobrać go w taki sposób, aby współgrał z resztą wyposażenia w domu. 

Jeśli nie przepadamy za ciężkimi zasłonami, warto pomyśleć o nieco lżejszych firankach. Wykonane na wymiar będą pełniły funkcję nie tylko termiczną, ale także ozdobną. Dodadzą wnętrzu przytulności i podkreślą jego styl. Kolor zasłon lub firanek może być wspaniałą dekoracją pomieszczenia.

Opisaliśmy tylko cztery sposoby na zatrzymanie ciepła w domu. Są to jednak wystarczające kroki do tego, aby zimowe dni spędzone w domu były całkowitą przyjemnością, a rachunki nie przekroczyły założonego budżetu.

 

 

bg_image

Zamów pomiar rolet



Zostaw swój nr tel. Oddzwonimy do Ciebie i zaproponujemy dogodny termin.