Kolor roku 2022

Kolor roku 2022

„Więc chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko”z pewnością większość z nas kojarzy refren z piosenki zespołu 2 plus 1.  Z całej piosenki to właśnie słowa mówiące o kolorach, to najczęściej cytowane wersy. Czy faktycznie kolorystyka ma w naszym życiu aż takie znaczenie? Jak dopasować wnętrze biorąc pod uwagę różne odcienie? 

Właśnie odebrałeś klucze do swojego wymarzonego mieszkania i zaczynasz przygotowania do upiększania i dekorowania wnętrz.  Zastanawiasz się, na jaki kolor pomalować ściany i jaki wybrać kolor rolet? Myślisz nad generalnym remontem w całym domu?  

W tym artykule dowiesz się, jakie są najnowsze trendy w kolorach w zbliżającym się roku 2022.

Kto właściwie decyduje o kolorach? 

W 1963 roku, w Ameryce, firma Pantone Inc stworzyła Pantone Color Institute czyli Instytut Koloru. Dwadzieścia jeden lat temu Instytut ogłosił po raz pierwszy kolor roku.  To spotkanie odbyło się w obecności przedstawicieli różnych państw, a pierwszy wybór padł na barwę Cerulean Blue. Od tamtej pory, co roku werdykt jest publikowany w „PantoneView” – czyli specjalnym przewodniku dla projektantów. 

Jak ważny jest kolor według Pantone?

Już od początku istnienia Instytutu, grono specjalistów z branży tekstylnej, inżynieryjnej i innych, prowadziło w ośrodku badania, dotyczące trendów w kolorach. Okazuje się, że o wyborze danego produktu, w większej mierze decyduje kolor, szacuje się, że jest to granica sięgająca nawet 85%. Wynika z tego, że im bardziej konsumentowi spodoba się kolor naszego produktu, tym bardziej będzie skłonny go kupić. 

Pod koniec każdego roku kalendarzowego, eksperci wybierają przewodni kolor na nadchodzący sezon. Wybór, którego dokonają, ma zasięg globalny i wpływa na szereg elementów dotyczących aranżacji wnętrz. Począwszy od kolorów ścian, poprzez meble, dodatki takie jak rolety okienne, akcesoria oraz modę i inne artykuły dnia codziennego. 

Instytut opracował swoją unikalną skalę kolorów, są one oznaczane numerami oraz dodatkowymi informacjami opisowymi, takimi jak metaliczność czy fluorescencja. Skala podstawowa zawiera opis 2161 barw (dane z roku 2019) i jest znana na całym świecie. 

 

Wpływ kolorów na człowieka

Postrzeganie barw ma ogromne znaczenie dla naszej psychiki. Kolory, jakie dostrzegamy w naszym otoczeniu, mogą mieć duży wpływ na nasz nastrój. Często nie jesteśmy nawet świadomi tego, że barwa dodatków, jakie wybraliśmy do naszego mieszkania, może sprawiać nam radość lub wywoływać poczucie przygnębienia. 

Przykładowo, kolor biały, może działać uspokajająco oraz wyciszać. Daje także poczucie czystości. Być może właśnie dlatego barwa ta, jest najczęściej stosowana podczas doboru mebli raz rolet okiennych w różnego rodzaju gabinetach lekarskich czy kosmetycznych.

 Jako najbardziej pobudzający jest wskazywany kolor czerwony. Dodaje energii do działania, wzmaga apetyt i poprawia nastrój. Rolety o tym kolorze proponowane są przez architektów wnętrz szczególnie do sypialni lub kuchni. 

Jakie kolory będą modne w roku 2022?

Wspomniany Instytut Pantone swój wybór ogłasza zawsze na początku grudnia. Tak było i w tym roku. Kolorem roku 2022 został subtelny fiolet o nazwie Very Peri i numerze z katalogu Pantone 17-3938. Kolor fioletowy powstaje po zmieszaniu barwy czerwonej i barwy niebieskiej. Może mieć chłodny odcień lub cieplejszy. Idealnie łączy się z innymi kolorami, szczególnie żółtym, błękitnym, jasnozielonym, turkusowym. 

Kolor roku 2022 pobudza wyobraźnię i przyciąga uwagę dzieci. Ta barwa najczęściej jest wykorzystywana w reklamie marek, które chcą uchodzić za luksusowe, prestiżowe. 

Fiolety we wnętrzach

Urządzając kuchnię w stylu prowansalskim, najczęściej wybieranym kolorem rolet jest właśnie fioletowy, raczej jedne z jego odcieni: liliowy lub wrzosowy. Rolety materiałowe lub plisy w kolorze lawendowym dodadzą uroku takiej kuchni. Czy jednak ta barwa jest zarezerwowana tylko dla jednego stylu? Niekoniecznie! 

 Ciemniejszy fiolet lub śliwkowy pasuje także do odważnych wnętrz, z dodatkami złota lub srebra. Dekorując sypialnię, warto pokusić się o rolety lub zasłony w tym kolorze. Dzięki temu pomieszczenie nabierze aury tajemniczości i pałacowych wnętrz. 

Nasz mózg odbiera kolor fioletowy jako wzmacniający kreatywność i pobudzający do działania. Być może warto to wziąć pod uwagę urządzając pokój dla dziecka lub ucznia? Fioletowe ściany może niekoniecznie będą pasować, ale dodatki w kolorze śliwkowym, na przykład rolety lub zasłony? 

Urządzając salon według najmodniejszego koloru roku 2022, warto zadbać o designerskie dodatki. Mogą to być na przykład dekoracyjne poduszki zdobiące komplet wypoczynkowy lub miękki pled, ramki na zdjęcia lub ozdobne pudełka. 

Kolor ma ogromne znaczenie, jak postrzegamy świat. Najczęściej wybieramy nasze ubrania lub dodatki do pokoju w barwach, które najbardziej przypadły nam do gustu. 

Jeśli jednak nie przepadasz za barwą fioletową to nic straconego! Urządźmy nasze wnętrza w taki sposób, w jaki odpowiada nam i naszej rodzinie, bo przecież za rok w modzie będzie już zupełnie inny kolor.

bg_image

Zamów pomiar roletZostaw swój nr tel. Oddzwonimy do Ciebie i zaproponujemy dogodny termin.