Markiza czy pergola ogrodowa?

Markiza czy pergola ogrodowa?

Własny ogródek lub taras to wymarzone miejsce do wypoczynku po ciężkim dniu. Sytuacja idealna jest wtedy, gdy mamy możliwość korzystania z tarasu pod dachem. Co jednak w przypadku, gdy nie zaplanowaliśmy wcześniej takiego rozwiązania? Nic straconego! 

Najczęściej wybierane osłony zewnętrzne na taras lub do ogrodu, to markiza oraz pergola. Czym różnią się oba produkty? Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że różnią się funkcją oraz rodzajem konstrukcji. Przed decyzją warto więc rozważyć, jakie będzie główne przeznaczenie miejsca, które chcemy zasłonić. Czy ma to być tylko i wyłącznie strefa relaksu, czy może miejsce na rodzinne spotkania? Planujemy zadaszenie całej części, czy tylko niewielki kawałek? 

Oferujemy dwa praktyczne zadaszenia tarasu, a Ty zdecyduj, z którego chciałbyś skorzystać. Oba cieszą się niezmienną popularnością wśród naszych klientów. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy porównanie obu produktów. Zaczniemy od pergoli, a później skupimy się na markizie. 

PERGOLA OGRODOWA

  • ZALETY

Jest to konstrukcja wykonana z drewna lub aluminium. Może być elementem wolnostojącym, ale także stanowić integralną część na przykład ze ścianą budynku. Główną funkcją pergoli jest ochrona przed deszczem, wiatrem i słońcem. Może także służyć jako podpora dla roślin pnących.

Z pewnością ogromnym atutem pergoli jest to, że może zostać wykonana na taki wymiar, jaki odpowiada naszym osobistym wymaganiom oraz możliwościom terenu. Nie posiada także określonego koloru, więc wybór tej kwestii należy do nas. 

Inną zaletą pergoli jest to, że dzięki niej możemy korzystać z tarasu przez cały rok. Zadaszenie wykonane jest z nieprzemakalnego materiału, które skutecznie osłoni nas przed deszczem. 

Dodatkowo możemy osłonić boczne ściany lub wykonać je ze szkła, dzięki czemu nawet w deszczowy poranek, będziemy mogli cieszyć się filiżanką kawy wypitą na zewnątrz.

Kolejna zaleta pergoli to możliwość podłączenia do niej oświetlenia, na przykład LED. Takie rozwiązanie sprawi, że będziemy mogli przebywać na tarasie lub w ogrodzie nawet po zapadnięciu zmroku. Jest to rozwiązanie praktyczne, biorąc pod uwagę klimat, jaki panuje w Polsce. 

  • WADY

Co można zaliczyć do wad tej konstrukcji? Warto wiedzieć, że pergola musi być zamontowana na stabilnym podłożu. Jest przez to konstrukcją stałą, której nie możemy przenosić z miejsca na miejsce. Przed montażem pergoli dokładnie przemyśl czy na pewno odpowiada ci miejsce, które wybrałeś. Przeniesienie jej na inne stanowisko, będzie z pewnością wymagało sporo pracy.

Oprócz tego jest to budowla dosyć duża i zajmuje sporo miejsca. Rozwiązanie to polecane jest więc szczególnie do większego ogrodu. 

MARKIZA

  • ZALETY

Co można zaliczyć do głównych zalet markizy? Przede wszystkim jej funkcjonalność. Markiza jest wykonana z materiału zwijanego na rolkę. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne. Dlaczego można tak powiedzieć? Po pierwsze, długość, na jaką chcemy wysunąć osłonę zależy tylko i wyłącznie od naszego upodobania oraz potrzeb. Poza tym, po zwinięciu całego materiału, markiza ukryta jest w kasecie

Markiza to rozwiązanie szczególnie użyteczne latem, gdy chcemy schronić się przed mocnymi promieniami słonecznymi. Wieczorem, gdy słońce chyli się ku zachodowi, markizę możemy całkowicie odsłonić z kasety, aby cieszyć się wspaniałym widokiem.

Co ważne, markiza może być sterowana automatycznie. Jeśli posiadasz system inteligentnego domu, markiza będzie doskonale z nim działała. Jest to z pewnością wygodna metoda, ponieważ nie ma potrzeby wstawania i ręcznego zwijania materiału z rolki. 

Bogata gama materiałów oraz kolorów pozwala dopasować rodzaj markizy do elewacji budynki lub pozostałych elementów wyposażenia ogrodu czy tarasu. Decydując się na markizę, zwróć uwagę, aby rozmiar był odpowiednio dopasowany do długości tarasu. Jeśli chodzi o barwę, postaw na kolory, które lubisz, ale jednocześnie na takie, które nie będą za mocno się brudziły.

  • WADY

Jakie są wady tej konstrukcji? Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do pergoli, markiza nie sprawdzi się przy bardzo silnym wietrze. Poza tym mocne opady mogą uszkodzić materiał, z którego wykonana jest markiza. Z tego powodu warto pamiętać, aby zwijać roletę w przypadku niezbyt korzystnej pogody. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się nią przez długie lata. Markizę, która została zmoczona, należy wysunąć na całą długość, aby mogła wyschnąć. W przeciwnym razie może się na niej pojawić wilgoć oraz pleśń. 

Poranna kawa popijana na tarasie, wieczorny grill z grupą przyjaciół, a może relaks podczas czytania książki w ogrodzie?  Aby cieszyć się takimi chwilami przez cały rok, zadbaj o odpowiednie zadaszenie swojego tarasu czy ogrodu. Obie z możliwości, które opisaliśmy, mogą być sterowane automatycznie. Pergola sprawdzi się w ogrodach o większej powierzchni oraz szczególnie podczas deszczowych dni. Jak wspomnieliśmy wcześniej, markiza natomiast będzie idealną osłoną tarasu w słoneczne dni oraz bezwietrzne wieczory. Obie osłony są wykonywane na wymiar oraz w palecie barw, która wynika z Twoich osobistych preferencji. 

Markiza czy pergola?

Ty zdecyduj co wybierasz, my zajmiemy się resztą.

 

bg_image

Zamów pomiar roletZostaw swój nr tel. Oddzwonimy do Ciebie i zaproponujemy dogodny termin.