Pergola

Pergola

Pergola według Słownika Języka polskiego to „budowla ogrodowa składająca się z jednego lub dwóch rzędów słupów, kolumn itp. podtrzymujących poziomą konstrukcję kratową oplecioną pnącymi roślinami”. Pergola to najczęściej stosowana architektura ogrodowa i tarasowa. 

Na czym polega fenomen? 

Przede wszystkim na uwagę zasługuje fakt, że pergola może pięknie oddzielić jedną część ogrodu od drugiej. Jest to rozwiązanie praktyczne dla zapalonych ogrodników, którzy chcieliby mieć w swoim ogrodzie rośliny z różnych części Europy i w poprzez pergolę zaakcentować ich różnorodność. Zwróćmy uwagę, że w parkach botanicznych i ogrodach miejskich, pergola stanowi przejście między poszczególnymi strefami roślinnymi. 

Dodatkową zaletą pergoli jest jej wzmocniona konstrukcja, która także może stanowić swoistą ozdobę. Umieszczona na jej dachu roślinność może być wspaniałym elementem dekoracyjnym każdego ogrodu. Obecnie pergole nie są wykonywane tylko z jednego materiału. Im lepszy materiał, tym większa odporność na różne warunki pogodowe. Pergola wykonana na zamówienie będzie z pewnością wspaniałą wizytówką pięknego terenu zielonego. 

Pergola może być skonstruowana w taki sposób, że będzie stanowić samodzielny element. Zbudowanie takiej budowli warto jednak powierzyć fachowcom. Możliwe jednak, że mamy talent i odpowiednie narzędzia do prac budowlanych, wtedy nic nie stoi na przeszkodzie. Konstrukcja może także opierać się o ścianę budynku lub inny element ogrodu. 

Funkcje pergoli

Innym atutem jest możliwość wykonania pergoli na indywidualne zamówienie. Znaczy to tyle, że wielkość, kształt czy kolor zależy tylko i wyłącznie od osobistych preferencji zamawiającego. Ponadto pergola pasuje do ogrodu w każdym stylu. Zarówno do romantycznego, rustykalnego, jak i nowoczesnego. 

Głównym zadaniem pergoli jest podtrzymywanie rosnących roślin. O tym, w jaki sposób pergola zostanie zabudowana, decyduje tylko i wyłącznie wyobraźnia ogrodnika oraz zasobność portfela. Przed umieszczeniem przy niej roślin warto zaczerpnąć informacji o tym, jakie otoczenie będzie najlepsze dla wzrostu roślin. 

Rośliny pnące nadające się na stanowisko zacienione

W przypadku, gdy decydujemy się na umieszczenie w naszym wymarzonym ogrodzie lub na tarasie roślin preferujących cień, wtedy konstrukcję pergoli musimy zaprojektować w miejscu dalekim od słońca. Warto wcześniej przygotować się i w miarę możliwości poczytać o różnych odmianach pnączy, może zajdzie także potrzeba odpowiednio przygotować glebę przy pergoli. Takie prace należy wykonać odpowiednio wcześniej, aby później nie naruszyć konstrukcji pergoli. 

Wśród jakich roślin możemy wybierać?

  • Kokornak wielkolistny 

Jest to roślina o liściach w kształcie serca. Kwiaty są żółto-zielono-brązowe. Rośnie dosyć szybko i jest wytrzymały na mróz.

  • Bluszcz pospolity

Nie zrzuca liści na zimę, dlatego może cieszyć oczy także w chłodniejszym czasie. Nie rośnie zbyt szybko. Istnieje wiele odmian, w zależności od barwy liści, rozmiaru i kształtu.

  • Akebia

Rośnie bardzo szybko i pod 2 latach osiąga wysokość do 2 metrów. Wiosną pojawiają się na niej drobne kwiatki, które wydzielają korzenny zapach. 

Rośliny, które wolą miejsca słoneczne

 Natomiast w przypadku dużego nasłonecznienia, wybierzmy rośliny lubiące takie warunki. Niezależnie od tego, na które miejsce się zdecydujemy, warto zadbać o to, aby było ono w miarę możliwość osłonięte przed wiatrem. Mocny wiatr mógłby uszkodzić konstrukcję i połamać delikatne rośliny. 

Jakie rośliny potrzebują większej ilości słońca? 

  • Powojnik

Nie jest rośliną wymagającą. Kolorowe kwiaty w barwach fioletu, czerwieni, błękitu, utrzymują się aż do jesieni. Dobrze wygląda w połączeniu z różami.

  • Glicynia

Posiada fioletowe, niebieskie, białe lub różowe barwy. Kwiatostany osiągają długość nawet do 70cm. Potrzebuje stanowiska słonecznego, ale zarazem wilgotnego. 

  • Winobluszcz trójklapowy

Roślina odporna na trudne warunki atmosferyczne, szczególnie na wiatr. W lecie pojawiają się na niej jagody, chętnie zjadane przez ptaki. Jesienią przybiera barwy pomarańczy, czerwieni i fioletu. 

Inne funkcje pergoli

Pergola stanowi także dobrą alternatywę dla płotu. Jest to element dekoracyjny, który może stanowić jednocześnie osłonę przed ciekawskimi spojrzeniami. Jest to także alternatywa jako zadaszenie dla samochodu. 

Gdy brakuje nam w ogrodzie miejsca do relaksu, zadaszona pergola z ławeczką może pełnić funkcję przestrzeni do wypoczynku. Bez względu na to, w jakim stylu chcemy urządzić nasz ogród, będzie to wspaniała strefa ciszy i wytchnienia. 

Przed zimą

W przypadku pergoli wykonanej z drewna bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie konstrukcji przed miesiącami zimowymi. Jeśli są odpowiednio zamontowane, nie ma obawy, że nie podołają czynnikom zewnętrznym. Oprócz fachowego montażu należy także pamiętać o odpowiedniej impregnacji drewna. Zaradzi to deformacji, jaka może powstać w wyniku wilgoci. Powoduje to gnicie drewna, a w konsekwencji osłabia całą konstrukcję. Impregnacja pozwoli cieszyć się pergolą przez długie lata.

Wykonujemy pergole na wymiar.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

 

bg_image

Zamów pomiar rolet



Zostaw swój nr tel. Oddzwonimy do Ciebie i zaproponujemy dogodny termin.