Większości z nas rolety zewnętrzne kojarzą się z elementem wyposażenia służącemu bezpieczeństwu. Stosowane najczęściej w sklepach i galeriach handlowych, dzisiaj wkraczają także do domów i mieszkań. Dlaczego obecnie tak wiele osób decyduje się na rolety montowane z zewnątrz? Czy jest to produkt dla wszystkich a może zbędna inwestycja?
W poniższym artykule opiszemy wady i zalety rolet zewnętrznych, a decyzja jak zawsze będzie należeć do Ciebie.
Jak są montowane rolety zewnętrzne?
Rolety można zamontować zewnątrz na kilka sposobów. Wszystko oczywiście zależy od preferencji klienta oraz od funkcji, która ma zostać osiągnięta. Jakie są znane możliwości montażu?
Przedstawiamy 4 opcje:
- Montaż bezpośrednio na elewacji
Dzięki bogatej bazie kolorów roleta może doskonale dopasować się do barwy elewacji, stanowiąc z nią integralną część. Dodatkowym atutem takiej formy montażu będzie także to, że roleta nie dopuści do przegrzania pomieszczenia, ponieważ można ją opuścić do wybranego poziomu. Jest to praktyczne szczególnie latem, gdy chcemy zacienić tylko część pomieszczenia.
- Montaż podtynkowy
Jest to montaż bez jakiejkolwiek ingerencji w konstrukcję okna lub drzwi. Stosowany jest najczęściej w obiektach, które są w fazie budowy. Taki rodzaj montażu pozwala na to, by dopasować miejsce, w którym będzie znajdowała się docelowo roleta. Na tym etapie warto już wcześniej wiedzieć, jaki rodzaj parapetu zostanie zamontowany w domu.
- Montaż na ramie okiennej
Roleta zamontowana na ramie okiennej będzie pełniła w jeszcze większej mierze funkcję izolacyjną. Kiedy to się przyda? Będzie to praktyczne rozwiązanie szczególnie zimą, gdy dodatkowa warstwa ochroni pokój przed chłodem z zewnątrz. W lecie natomiast roleta może pełnić funkcję chłodzącą lub zacieniającą część pomieszczenia.
- Montaż we wnęce okiennej
Taki sposób montażu z pewnością będą preferowały osoby, które chcą, aby roleta zewnętrzna nie była zbyt widoczna z zewnątrz. Oferujemy duży wybór kolorów pasujących do elewacji, nie ma więc obawy, że roleta nie będzie pasować do fasady budynku.
Gdzie sprawdzą się rolety zewnętrzne?
Klimat w Polsce nie należy do najcieplejszych. Ilość dni słonecznych w roku wynosi zaledwie sześćdziesiąt sześć. Z tego powodu architekci stawiają na dużą ilość okien w pomieszczeniu, aby jak najbardziej doświetlić powierzchnię mieszkalną. W przypadku okien gorszej jakości, powietrze z zewnątrz może przenikać do pokojów, co skutkuje jego wychłodzeniem.
W Twoim domu znajduje się sporo okien? Zwróć uwagę na to, że osłony zewnętrzne mogą stanowić dodatkową barierę izolacyjną. Dzięki temu można znacznie obniżyć koszty comiesięcznych rachunków za ogrzewanie oraz cieszyć się ciepłem w domu. Takie rozwiązanie jest praktyczne dla każdej rodziny, której zależy na podniesieniu komfortu życia.
Zalety rolet zewnętrznych
Nie obawiaj się kwestii estetycznych, bowiem nowoczesne rolety są produktem wysokiej jakości i ich wygląd z pewnością nie zaburzy stylu Twojego domu. Poza tym rolety są odporne na czynniki zewnętrzne oraz na korozję. Będą więc spełniały swoją rolę przez długie lata. Dodatkowa powłoka lakieru na rolecie sprawi też, że będzie ona bardziej odporna na zarysowania.
Dla osób, które pracują na nocną zmianę rolety zewnętrzne będą doskonałym rozwiązaniem. Takie osoby po powrocie z pracy potrzebują maksymalnego wyciszenia oraz zaciemnienia pomieszczenia, aby móc zregenerować organizm podczas odpoczynku. Rolety dobrze wygłuszą hałas dobiegający z zewnątrz, co zapewni wyższy komfort snu niezależnie od pory dnia.
Dodatkowo, jeśli zależy Ci na prywatności w swoich czterech kątach, to z pewnością osłony zewnętrzne mogą pełnić rolę blokady. Skutecznie ochronią Twoje wnętrza przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów, ale także stanowią wzmocnioną barierę dla włamywaczy. Jest to rozwiązanie praktyczne dla rodzin z małymi dziećmi.
Dodatkowe funkcje rolety
Czy rolety zewnętrzne sprawdzają się tylko zimą, gdzie potrzeba dodatkowej warstwy izolacji? Oczywiście, że nie!
W lecie opuszczenie rolety zapewni w pomieszczeniu przyjemny chłód i wzmocni działanie klimatyzacji. Jest to szczególnie praktycznie w ciepłe, letnie wieczory, gdy upał nie daje spać. Dodatkowo warto wyposażyć okno w moskitierę. Jaka jest funkcja moskitiery?
Jej głównym zadaniem jest nieprzepuszczanie much, komarów oraz innych owadów, co jest szczególnie odczuwalne właśnie w miesiącach letnich. Nikt z nas nie lubi odgłosu brzęczącej muchy siadającej nam na nosie, gdy jesteśmy już gotowi do snu. Co ważniejsze, moskitiera może być opuszczana automatycznie w taki sam sposób, w jaki obniżamy roletę. Funkcja blokady pozwala umieścić moskitierę oraz roletę w takim miejscu, w jakim najbardziej nam odpowiada.
Podsumowując, najważniejsze cechy rolety zewnętrznej można opisać następująco:
Zalety rolet zewnętrznych:
- Bariera antywłamaniowa
- Izolacja termiczna w zimie
- Likwidacja hałasu z zewnątrz
- Zaciemnienie pomieszczenia niezależnie od pory dnia
- Wzmocnienie działania klimatyzacji w lecie
- Inwestycja na wiele lat
Jeśli ważny jest dla Ciebie komfort życia nie zastanawiaj się dłużej – roleta zewnętrzna jest właśnie dla Ciebie