Czyszczenie rolet i plis

Czyszczenie rolet i plis

Rolety, żaluzje plisy to najczęściej wybierane osłony okienne. Z powodzeniem zastępują firany, są bardziej nowoczesne i spełniają wiele funkcji. Żaluzje i plisy dobrze sprawdzą się, gdy zależy nam na prywatności, szczególnie gdy nasz dom znajduje się blisko innych budynków. Rolety montowane na zewnątrz świetnie pasują do większości wnętrz, stanowią wzmocnienie izolacji termicznej budynku oraz mają duży wpływ na bezpieczeństwo domowników, gdyż zapewniają większą ochronę antywłamaniową. Przy zakupie osłon okiennych, nasi klienci często pytają, w jaki sposób należy o nie dbać. 

W poniższym artykule wyjaśniamy najczęściej pojawiające się pytania, dotyczące czyszczenia rolet, żaluzji i plis.

Jak często należy czyścić rolety?

Jakie środki są do tego potrzebne?

Czy rolety dzień- noc można sprzątać na mokro czy na sucho?

ODKURZANIE

Regularne czyszczenie rolet i plis pozwoli cieszyć się nimi przez lata. Podstawową czynnością, jaką możemy wykonywać podczas rutynowego sprzątania naszych czterech kątów, jest odkurzenie osłony okiennej. Nie pomijajmy przy tym listwy, gdzie najczęściej zbiera się kurz. Odkurzanie rolet materiałowych możemy wykonywać w miarę potrzeb i stosując przy tym odpowiednią końcówkę odkurzacza, mając na względzie delikatny materiał osłony. Warto zacząć od najmniejszej mocy odkurzacza. Nie ma przy tym potrzeby demontowania rolety z rolki i odkurzania w pozycji leżącej. Tę czynność jak najbardziej możemy wykonać, gdy roleta wisi na oknie. 

ŚRODKI CZYSZCZĄCE

Ostatnio bardzo modne stały się nawilżane ściereczki do mebli, zawierające delikatny środek czyszczący. Są one dostępne praktycznie w większości sklepów drogeryjnych lub większych marketach. Możesz posłużyć się tym wynalazkiem, gdy zauważysz drobne zanieczyszczenia na rolecie. Możliwe, że Twój maluch uczy się właśnie rysować i szukając powierzchni do malowania, wybrudziło roletę kredką? Bez problemu sobie z tym poradzisz. Najpierw jednak zobacz na niewielkim skrawku materiału, jak wspomniana ścierka reaguje w kontakcie z materiałem.  Rodzaj sprzętu użytego do czyszczenia rolety, zależy oczywiście od stopnia jej zabrudzenia. 

PRANIE W PRALCE

Kwestia najważniejsza, którą chcemy poruszyć, to brak możliwości prania rolet dzień-noc, materiałowych oraz plis w pralce. Takie działanie, chociaż bardzo wygodne, może doprowadzić do powstania nieestetycznych zagnieceń na fakturze materiału, a nawet do całkowitego zepsucia osłony okiennej! 

Szczęście mają jednak ci, którzy zdecydowali się na zakup i montaż rolety rzymskiej. Są to jedyne osłony nadające się do prania w pralce. Dlaczego jedyne? Wynika to z faktu, że rolety rzymskie wykonane są z innych materiałów niż plisy czy rolety materiałowe. Najczęściej stosowaną tkaniną jest len oraz bawełna. Temperatura prania nie powinna być wyższa niż 40 stopni, jednak zalecaną jest 30 stopni. Wybierz także dedykowany program, który nie obejmuje wirowania. Nie stosuj dodatkowo żadnych środków wybielających ani odplamiających. 

 Dodatkowym atutem rolet rzymskich jest to, że szybko schną. Przed włożeniem do bębna warto jednak przestudiować dokładnie instrukcję, aby wiedzieć, jak najlepiej zdemontować roletę. 

PRANIE RĘCZNE

 W jaki zatem sposób dbać o czystość plisy, jeśli w grę nie wchodzi styczność z pralką? Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest demontaż plisy z okna. Należy przy tym stosować się do wszelkich zaleceń producenta, ponieważ każdy materiał ma inne właściwości. 

 

 Przygotuj letnią wodę z mydłem lub delikatnym środkiem myjącym i w tak przygotowanym środowisku możesz namoczyć roletę. Nie wykonuj zbyt mocnych ruchów, aby nie zniszczyć delikatnego materiału. Po zakończonym myciu dobrze wypłucz plisę z resztek mydła lub środka. Jak przebiega suszenie plisy? 

Najlepszą metodą wysuszenia jest zawieszenie jej z powrotem na oknie, aby nie straciła swojego kształtu. Przestrzegamy przed prasowaniem plisy, ponieważ para pochodząca z żelazka może doprowadzić do uszkodzenia materiału.  

SZCZOTKI CZYSZCZĄCE

Do jakich osłon nadają się specjalne szczotki czyszczące? Ich konstrukcja pozwala na dokładniejsze wyczyszczenie żaluzji. Jak działają? Wystarczy, że umieścimy szczotkę w miejsce pomiędzy lamelkami i wykonamy ruch w lewą lub prawą stronę. Szczotki potrafią objąć nawet do siedmiu pasów lamelek, więc czyszczenie nie jest czasochłonne. 

Jak wygląda czyszczenie żaluzji drewnianych? Ich solidniejsza konstrukcja pozwala na użycie zwykłej miotełki do czyszczenia przestrzeni między lamelkami. Oczywiście można do tego użyć także odpowiedniej końcówki odkurzacza, najlepiej wąskiej szczotki, która z większą mocą odessie kurz zgromadzony na żaluzji. Nie ma obawy, że porysujemy żaluzje, ponieważ fachowo wykonane są odpowiednio zaimpregnowane. Należy jednak za każdym razem upewnić się, czy narzędzia, którymi się posługujemy do sprzątania, nie są ostre. W przypadku, gdy żaluzje drewniane są zamontowane w kuchni i zauważyliśmy plamy na przykład z tłuszczu, wtedy bez problemu możemy użyć wilgotnej ściereczki, aby zlikwidować zabrudzenie. 

Pamiętaj, aby nie namaczać długo lamel, nawet gdy do czyszczenia posługujesz się środkami specjalnie do pielęgnacji drewna. 

Mamy nadzieję, że powyższe rady dotyczące czyszczenia osłon okiennych, pozwolą cieszyć się nimi przez długie lata.

W razie pytań jesteśmy do dyspozycji!

 

bg_image

Zamów pomiar rolet



Zostaw swój nr tel. Oddzwonimy do Ciebie i zaproponujemy dogodny termin.