Home Office – czyli jak dostosować nasz dom do pracy zdalnej

Home Office - czyli jak dostosować nasz dom do pracy zdalnej

Pandemia zaskoczyła wszystkich i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. O ile najmłodsi z reguły mają w swoim pokoju zainstalowane miejsce do odrabiania lekcji, to starsi pracujący na co dzień w biurze, nigdy takiej przestrzeni w domu nie potrzebowali. Do czasu, aż wybuchł wirus i praca zdalna stała się dla większości z nas elementem codziennej rzeczywistości. 

Niektórzy narzekają na obecną sytuację i nie mogą doczekać się powrotu do biura lub pracy hybrydowej. Okazuje się jednak, że system home office ma także wielu zwolenników. Według ostatnich doniesień nawet pracodawcy uznali, że pracując z domu, jesteśmy tak samo efektywni, jak w przestrzeni biurowej. A my? Zamiast schodzić do garażu i wsiadać do samochodu, aby udać się do biura i zająć miejsce przy biurku zasiadamy …no właśnie, gdzie? 

Zaaranżowanie domowego biura w domu, to w przypadku wielu osób czynnik bardzo stresujący. Dzieci, które także korzystają ze zdalnego nauczania, mąż prowadzący konferencję w pokoju obok, pies szczekający na sąsiada zza płotu i wiele innych. 

W jaki sposób odpowiednio przygotować dla siebie miejsce w domu, aby praca zdalna z własnych czterech kątów nie była zbyt dużym obciążeniem dla naszego zdrowia fizycznego oraz psychicznego? 

Podpowiadamy kilka pomysłów: 

  • MIEJSCE DO PRACY

Odpowiednie ustawienie biurka w pomieszczeniu z oknem, to klucz do sukcesu. Gdy okno będzie znajdowało się na wprost nas, możemy zasłonić sobie dostęp do światła słonecznego i będziemy zmuszeni korzystać przez cały dzień ze sztucznego oświetlenia. Wpłynie to negatywnie zarówno na nasz wzrok, jak i na rachunki za prąd. Z kolei biurko ustawione tyłem do okna sprawi, że promienie słoneczne będą odbijały się na ekranie monitora i nie będzie to dla nas komfortowa pozycja do pracy. Gdzie w takim razie umiejscowić stanowisko pracy? Optymalne rozwiązanie, to biurko ustawione bokiem do okna. 

Jeżeli nie masz możliwości, aby ustawić biurko w taki sposób, to najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie zamontowanie rolety, żaluzji lub plisy. Osłony okienne można przecież opuścić do preferowanej wysokości. 

Dla bardziej wymagających preferowane są rolety zewnętrze, które całkowicie potrafią odizolować hałasy z zewnątrz oraz całkowicie zaciemnić pokój. 

 Poza tym, rolety mogą być zintegrowane z systemem inteligentnego domu. Co to znaczy? Nie ma potrzeby za każdym razem wstawać od biurka, aby poprawić roletę, gdyż możemy to zrobić poprzez naciśnięcie pilota lub odpowiednim przyciskiem w smartfonie. 

Ponadto specjaliści zalecają ustawienie wysokości blatu do 75 cm. Będzie to miało dobry wpływ na nasz kręgosłup. Możesz także zainwestować w regulowany blat, który ustawisz w zależności od potrzeby.

Zadbaj także o odpowiednio wygodne krzesło, aby nie przeciążać kręgosłupa, który i tak już dostaje w kość przez długotrwałą pozycję siedzącą. Upewnij się, że krzesło jest ustawione na dobrej wysokości w stosunku do blatu biurka. Ergonomiczny fotel powinien mieć zagłówek oraz miejsce pod łokcie. 

Zadbaj także o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania różnych dokumentów oraz akcesoriów biurowych, takich jak spinacze czy kartki do drukarki. Na rynku istnieje mnóstwo modeli biurek z wbudowaną szufladą lub z podwyższeniem na monitor. Wybierz rodzaj odpowiedni dla siebie. 

  • KOLORYSTYKA

Kolory, jakimi się otaczamy, wywierają na nas ogromny wpływ. Istnieją barwy, które działają na nas produktywnie, inne odpowiadają za odprężenie, a jeszcze mogą nas uspokoić. Barwy ciemniejsze, takie jak fiolet czy brąz, pobudzają do działania i wzmagają kreatywność. Gdy nasza praca wymaga od nas skupienia i wyciszenia, wybierając kolor na ścianę, postawmy bardziej na stonowane kolory, na przykład granat lub kolory ziemi. 

Dla odprężenia i zdrowia naszych oczu warto zadbać także o zielone akcenty. Mogą to być żywe rośliny, które jednocześnie oczyszczą pomieszczenie z toksyn lub większa fototapeta na ścianę z motywem roślinnym. Kolory, których należy unikać w pomieszczeniu przeznaczonym do pracy, to czerwień. Jest to barwa działająca na niektórych działa drażniąco i pobudzająco. Dotyczy to także dodatków. 

  • FUNKCJONALNOŚĆ

Decydując, które miejsce w domu wybierzemy jako nasza przestrzeń home office, warto rozważyć, czy będzie nam się tam wygodnie pracowało. Czy jest to pomieszczenie oddzielone od innych drzwiami? Czy domownicy, którzy znajdują się w godzinach naszej pracy w domu, nie będą nam przeszkadzać? Jakie mamy oświetlenie? Na te praktyczne aspekty warto zwrócić uwagę już na początku pracy, abyśmy później nie byli rozproszeni niepotrzebnymi detalami. 

Sytuacja wydaje się idealna w momencie, gdy powierzchnia naszego domu jest na tyle duża, że możemy wydzielić osobne pomieszczenie na home office. Co jednak w wypadku, gdy metraż naszego mieszkania nie pozwala na stworzenie dodatkowego pokoju? Z pomocą przychodzą nowoczesne parawany lub zasłony. Ta metoda jest niedroga, a jest w stanie zapewnić prywatność potrzebną do pracy. Zasłonę możesz dopasować kolorystycznie do reszty wyposażenia mieszkania, a po zakończonej pracy zwinąć. 

Odpowiednie biurko, wygodne krzesło, dobre oświetlenie oraz niezawodne łącze internetowe. Tak teraz w skrócie można opisać model pracy home office. Aby praca z domu sprawiała nam przyjemność, warto zadbać o kilka podstawowych rzeczy. 

Oprócz artykułów potrzebnych nam do pracy, czyli akcesoriów biurowych takich jak drukarka, segregatory czy długopisy warto zadbać o strefę relaksu. Co może wchodzić w jej skład? Zielone akcenty w pomieszczeniu, najlepiej świeże kwiaty. Kolor zielony pozwala odprężyć wzrok i działa uspokajająco.    

 

bg_image

Zamów pomiar rolet



Zostaw swój nr tel. Oddzwonimy do Ciebie i zaproponujemy dogodny termin.