O firanach i zasłonach historycznie

O firanach i zasłonach historycznie

Firany to jeden z elementów, który wyróżnia polskie domy tak w kraju, jak i poza jego granicami. Czy ktokolwiek z nas zastanawiał się kiedyś nad tym, skąd wziął się zwyczaj wieszania firan? Dlaczego pewien kraj objął zakazem ich posiadanie? Co powoduje, że mimo upływu lat nadal są produktem tak uniwersalnym? Zapraszamy na krótką wycieczkę śladami firanek.

SKÓRY Z OWCY I BARANA

Za pierwsze firanki można uznać średniowieczne wyroby urządzone ze skór różnych zwierząt. Skóry miały zapewniać prywatność oraz utrzymać ciepło w pomieszczeniu. Jak wiadomo, nie były to cienkie materiały, jakie znamy dzisiaj. Ich zastosowanie sprawiało, że i tak już niedoświetlone wnętrze, było jeszcze bardziej zaciemnione. W ciągu dnia taka osłona była barierą przed światłem słonecznym. Dodatkową funkcją skór była ochrona domostwa przed wszelkiego rodzaju owadami, takimi jak muchy czy komary. 

Co można powiedzieć o zasłonach? Ich pojawienie się w średniowieczu miało początkowo inną funkcję niż tylko zwyczajna dekoracja okna. Początkowo zasłony z grubych i ciężkich materiałów służyły do oddzielenia od siebie pomieszczeń. 

TYLKO DLA BOGATYCH

Firany i zasłony w takiej formie, jaką znamy obecnie, zaczęły pojawiać się w XIV wieku. Oczywiście początkowo dostęp do nich miała elita, ponieważ materiały, z których były wykonywane, nie należały do najtańszych. Prości ludzie nie mogli sobie na nie pozwolić. Tkaniną najczęściej używaną do tego celu był między innymi jedwab. W tamtym czasie zaczęły pojawiać się także akcesoria do firan i zasłon. Jakie można wśród nich wymienić? Były to na przykład sznurki, którymi związywano firany lub zasłony w różne kształty. Rozkwit tej formy osłony okiennej przypadał na czasy renesansu, gdzie osłony królowały w pałacach i gabinetach możnowładców. 

ZAKAZ WIESZANIA FIRAN

O jakim zakazie mówiliśmy na początku? Wszystko działo się w XIX wieku w Holandii. Tamtejsi liczni protestanci byli zdania, że nie wolno wieszać w oknie firanek. Co kryło się za tym poglądem? Wierzący uważali, że wszystko, co dzieje się w domu i tak jest odsłonięte dla oczu Boga. Inne spojrzenie na tę sprawę mieli katolicy, którzy mimo głębokiej wiary, chcieli także dbać o prywatność swoich rodzin. Pech chciał, że ówczesny władca miał poglądy protestanckie. Jak dalej potoczyły się losy firan? Historia potwierdza, że aby pokazać wyższość swojego wyznania, wprowadził w państwie całkowity zakaz wieszania firanek w oknie. 

Inna teoria głosi, że brak firanek miał być świadectwem wierności żony, która zostawała sama w domu. 

ZASŁONY Z PODATKIEM

Kolejna historia firan ma związek z holenderskimi oknami. Historia donosi, że w latach 1812 do 1896 w Holandii, obowiązywał tak zwany podatek okienny. Na czym polegał? Prawo mówiło, że im więcej okien znajduje się w budynku, tym większy podatek gospodarz musi oddać do skarbu Państwa. Jak to się skończyło? Sprytni Holendrzy zaczęli wymyślać różne sposoby, aby ominęła ich płatność. W kamienicach zaczęły pojawiać się duże okna, które miały zastąpić kilka mniejszych. Podatek od jednego okna był przecież mniejszy niż od wielu okien. Jak było naprawdę? Możemy dzisiaj już tylko zgadywać.

POLSKIE FIRANY

Jak kształtowała się historia firan w Polsce? Na przykład po drugiej wojnie światowej w 1948 roku powstała na terenie województwa podkarpackiego Fabryka Firanek i Koronek, która obecnie znana jest pod inną nazwą. Polacy pokochali firanki i jest to produkt znany w każdym domu. 

W czym dzisiaj możemy wybierać, jeśli chodzi o dostępność firan i zasłon? Nie musimy skalpować owcy ani barana. Obecnie jest szerokie spektrum wzorów, struktur, kolorów. Rodzaj zasłony zależy tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji i upodobań. Zasłony pasują do różnych stylów. Oto możliwości: 

  • STYL ANGIELSKI

Wnętrze w stylu angielskim to barwy pastelowe, różowe, białe. Charakterystyczne dodatki to wszechobecne koronki, narzuty, Także jeśli chodzi o osłony na okno, są one utrzymane w barwach beżu, kremowe. Mogą być z gładkiego materiału, sięgające do parapetu i najlepiej wykończone delikatną koronką. Do tego stylu pasują także rolety rzymskie. 

  • STYL RUSTYKALNY

Materiały na firany spotykane w tym stylu to najczęściej len i bawełna. Uzupełnieniem drewnianych mebli i dodatków są kwieciste wzory, duża ilość kokardek i pofalowań tworzących w oknie sielski, wręcz wiejski klimat. Zamiast firanek można także postawić na materiałowe rolety w jasnych kolorach, najlepiej ecru lub białym. Rolety dzień-noc także idealnie wpasują się w ten klimat.

 

  • STYL NOWOCZESNY

Styl nowoczesny charakteryzuje się minimalizmem i prostotą. Nie znaczy to jednak, że okna są całkowicie odsłonięte i niczym nieozdobione. W modnym wnętrzu królują geometryczne wzory, odważniejsze motywy i kolory. Ważne przy tym jest zachowanie umiaru, aby zasłony nie przysłoniły całego wnętrza. Przede wszystkim materiał, z którego będą wykonane, nie powinien być zbyt przytłaczający. W nowoczesnych wnętrzach liczy się także funkcjonalność. Alternatywą dla zasłon będą żaluzje lub rolety zewnętrzne.  

Jeśli szukasz zasłon na wymiar, to dobrze trafiłeś.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

 

bg_image

Zamów pomiar rolet



Zostaw swój nr tel. Oddzwonimy do Ciebie i zaproponujemy dogodny termin.