Jak rolety zewnętrzne wspierają zalety domu pasywnego

Nowoczesne projekty domów to marzenie nie tylko młodych ludzi, goniących za pewnymi trendami w budownictwie, ale każdego, kto zrozumie ich wyjątkowe zalety. Wysoko oszklone fasady wpuszczają do pomieszczeń ogrom światła, od dziennego wyraźnego światła słonecznego, po wieczorne miękkie światło zachodu. Takie rozwiązania pomagają walczyć z różnymi dolegliwościami emocjonalnymi i psychicznymi, ale stanowią również pewnego rodzaju wyzwanie. Jak uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń? Jak zapobiec uciekaniu ciepła przez okna o dużych powierzchniach.

Duże okna – duże problemy?

Nowoczesne założenia budowlane, szczególnie te zakładające funkcjonalność domów pasywnych, zakładają ciepły montaż okien, które nie oddają dużej ilości ciepła. Zapobieganie powstawaniu mostków termicznych pomaga obniżyć ucieczkę ciepła tą drogą, jednak nie wykluczy całkowicie oddawania ciepła przez szybę. Szkło jest skutecznym przewodnikiem zarówno ciepła, jak i zimna. Ten czynnik sprawia, że wiele osób obawia się postawić właśnie na wyraźnie większe okna.

Co prawda szkło jako przewodnik jest bardzo skuteczne. Jednak nie musi to całkowicie wykluczyć zastosowania okien o dużych powierzchniach. Rynek osłon okiennych jest tak przestronny i funkcjonalny, że pomaga znaleźć na to skuteczne rozwiązanie. Jak osłony na okna pomogą zażegnać problem oddawania ciepła?

Rolety zewnętrzne – jak pomagają przy dużych oknach?

Rozwiązaniem, które oferuje rynek osłon na okna, jest między innymi zamontowanie wysokiej jakości rolet zewnętrznych. To właśnie one i ich budowa pomoże nie tylko zatrzymać ciepło w domu w okresie jesienno-zimowym, ale także przeciwdziałać nagrzewaniu się pomieszczeń w okresie upałów.

Rolety zewnętrzne wzbogacone są o piankę poliuretanową, która stanowi wypełnienie profili rolety. Pianka ta działa jako dodatkowa izolacja, która posiada lepsze właściwości izolacyjne niż np. wełna mineralna i styropian (nawet do 2 razy mniejszego współczynnika przewodzenia ciepła). Te właściwości sprawiają, że zamontowanie rolet pozwala zapobiec uciekaniu dużej ilości ciepła z mieszkania, a tym samym zmniejsza zapotrzebowanie a ogrzewanie.

Tym samym zastosowanie rolet zewnętrznych pozwala zapomnieć o problemie z uciekającym ciepłem. Jest to szczególnie ważne w naszej szerokości geograficznej, gdzie okres zimnych miesięcy wydaje się być dużo dłuższy od ciepłego, letniego okresu. Z tego powodu wiele osób obawia się zastosować duże okna, bo wydaje się to jedynie ciągłymi problemami. Rolety zewnętrzne rozwiązują ten problem.

Co w takim razie z nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń? W ostatnich latach okres upałów jest tak dotkliwy, że środki przeznaczane na klimatyzowanie pomieszczeń wydają się jedynie rosnąć. Blokowanie promieni słonecznych, a tym samym dużej ilości ciepła w okresie dotkliwych upałów pozwala zachować w mieszkaniu przyjemną temperaturę. Właśnie taki efekt daje zastosowanie rolet zewnętrznych, które stanowią izolację nie tylko niskich temperatur, ale również tych wysokich. Rozłożony pancerz nie musi jednak blokować całości światła.

Rolety zewnętrzne – korzyść zapobiegania włamaniom?

Dużej wielkości okna to nie tylko lęk przed wzrastającymi kosztami ogrzewania, czy klimatyzacji, ale także przed włamaniami. Co prawda okna, które zalecane są przy domach pasywnych, to nie są najsłabszej jakości szklenia, niektóre mogą być dodatkowo zbrojone. Jednak nadal jest to potencjalne miejsce, które może zdawać się łatwym sposobem na przedostanie się do domu. Czy rolety zewnętrzne zapewniają ochronę antywłamaniową?

Aby roleta zewnętrzna mogła nosić miano antywłamaniowej, musi posiadać odpowiednie atesty. Rynek niestety pełen jest samozwańczych rolet antywłamaniowych, które obiecują ochronę, nie będąc w stanie wypełnić swoich obietnic. Odpowiednie badania pozwalają ocenić poziom odporności na podejmowane włamania. Wraz ze wskaźnikiem rośnie oczywiście cena takich rolet.

Typowe rolety zewnętrzne zapewniają wiele zalet, nie są jednak roletami antywłamaniowymi. Oznacza to, że nie stanowią większego wyzwania dla włamywacza z narzędziami. Są jednak dodatkowym krokiem, który muszą podjąć, a którego pokonanie może oznaczać powodowanie dużego hałasu. Często ten czynnik zniechęca przed włamaniem, nie stanowi to jednak reguły.

Jak pokonać obawy przed skorzystaniem z projektu domu pasywnego, a tym samym przed zastosowaniem oszkleń o dużej powierzchni? Właśnie zastosowanie rolet zewnętrznych na okna pozwala pozbyć się wad, które takie rozwiązania niewątpliwie posiadają. Ten typ osłon na okna posiada wiele zalet, które pozwalają uporać się z uciekającym ciepłem, a tym samy zwiększonymi opłatami za ogrzewanie. Pozwala także zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, które z kolei zwiększa koszty klimatyzacji. Także inwestycja w rolety zewnętrzne pozwala uzyskać oszczędności na wielu innych płaszczyznach, które w dłuższym rozrachunku potrafią osiągać znaczne wartości. Zatrzymywanie ciepła w mieszkaniu to jeden z ważniejszych elementów domu pasywnego, a skutecznym narzędziem okazują się rolety zewnętrzne.

bg_image

Zamów pomiar roletZostaw swój nr tel. Oddzwonimy do Ciebie i zaproponujemy dogodny termin.